Wydarzenia

Otwarte dane: otwarte miasta

start wydarzenia: 29 / 06 / 2021  |  koniec: 29 / 06 / 2021

Zespół Tematyczny do spraw otwartych danych Urban Lab Rzeszów zaprasza do udziału w dyskusji online  pt. „Otwarte dane: otwarte miasta” 29 czerwca o godz. 11:00

Postrzeganie miast jako tylko społeczności i fizycznej przestrzeni powoli odchodzi do lamusa. Ostatnia dekada pokazała nam, że można a nawet trzeba, patrzeć na miasta przez pryzmat  danych wytworzonych przez osoby w nich mieszkające i pracujące, jak również przez zachodzące w miastach procesy. Nowatorskie metody analizy i zastosowania tych danych, w szczególności jeśli są otwarte i powszechnie dostępne, rodzą innowacyjne biznesy, projekty społeczne i obywatelskie. Zaproszeni do Urban Labu eksperci i ekspertka opowiedzą nam jak otwarte dane mogą służyć miastu i jego rozwojowi.

Eksperci dyskusji:

Bartosz Rynarzewski - ekspert w dziedzinie inżynierii oprogramowania i baz danych, danetyk, doświadczony i certyfikowany menedżer. Większość swojej ponad 15-sto letniej kariery spędził pracując nad cyfryzacją sektora publicznego i służby zdrowia w Wielkiej Brytanii. Zajmował się między innymi wdrażaniem innowacyjnych rozwiązań ułatwiających szybki i bezpieczny dostęp do elektronicznych repozytoriów dokumentów medycznych. Obecnie interesuje się głównie tematyką analizy dużych i otwartych zbiorów danych oraz przetwarzania danych w czasie rzeczywistym (ang. Big Data, Open Data, Data Science, Event stream processing) oraz ich zastosowaniami biznesowymi m. in. w obszarze bankowości, ubezpieczeń, marketingu czy wydobycia surowców. Konsultant społeczny powołany do Gdańskiej Rady Równego Traktowania.

Justyna Król  - Specjalistka w obszarze rozwoju miast, analizy trendów oraz innowacji społecznych. Liderka projektu City Experiment Fund w UNDP Istanbul Regional Hub. Założycielka Pracowni Miejskiej, wyróżnionej w 2018 roku nagrodą Future Generation Foresight Practitioners Community Award przyznawaną przez School of International Futures. Wraz ze swoim zespołem zrealizowała pierwsze w Polsce i Gruzji uspołecznione foresighty miejskie. Współpracuje z agendami rządowymi, pozarządowymi, korporacjami i organizacjami międzynarodowymi w zakresie strategicznej analizy trendów na rzecz zrównoważonego rozwoju.  Promotorka dziedzictwa Juliusa Fromma. Żywo gestykulująca trenerka społeczna.

Dr Marek Michalewicz jest naukowcem, przedsiębiorcą i wynalazcą i dyrektorem Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego (ICM UW). W latach 1987–2000 pracował w instytucjach badawczych w USA i Australii, gdzie zajmował się wykorzystaniem superkomputerów w badaniach naukowych. Od roku 2009 do 2016 pełnił funkcję dyrektora zarządzającego A*STAR Computational Resource Centre (A*CRC) – największego naukowego centrum superkomputerowego w Singapurze. Był jedną z osób odpowiedzialnych za zaplanowanie i stworzenie singapurskiego Narodowego Centrum Superkomputerowego (NSCC). W 2014 r. dr Michalewicz zainicjował projekt InfiniCortex – globalnej sieci komputerowej o przepustowości 100Gb/s – oraz InfiniBand – technologii transportowej umożliwiającej stworzenie jednego współbieżnego superkomputera rozmieszczonego na czterech kontynentach. Od 2015 r. dr Michalewicz organizował w Singapurze konferencję ekspercką „Supercomputing Frontiers”, której pierwsza europejska edycja odbyła się w Warszawie w marcu br. Był też założycielem startupu Quantum Precision Instruments – jednej z pierwszych na świecie firm specjalizujących się w produktach w nanoskali. Od października 2016 r. dr Michalewicz był wicedyrektorem ICM UW.

Dyskusję poprowadzi dr Maria Pawłowska, Dyrektorka ds. Współpracy Międzynarodowej Visnea sp. z o.o., członek Zespołu Tematycznego do spraw otwartych danych

 Facebook Urban Lab Rzeszów transmisja rozmowy na żywo 29 czerwca 2021 r. o godz. 11:00

Zapraszamy!

 UP