Aktualności

Za nami wykład pt. „Śladami obecności Żydów w przestrzeni Rzeszowa”

W przestrzeni Urban Lab Rzeszów miniony piątek, 1-go grudnia br., odbył się wykład pn. „Śladami obecności Żydów w przestrzeni Rzeszowa”. Prelekcję dla uczestników spotkania wygłosiła Marta Wójcik, kierowniczka Muzeum Uniwersytetu Rzeszowskiego, współpracująca z Zakładem Historii i Kultury Żydów Instytutu Historii UR.

Kilkusetletnią obecność społeczności żydowskiej w krajobrazie kulturowym i historycznym Rzeszowa zakończyła II wojna światowa. Podczas tego konfliktu zniszczeniu uległy zarówno synagogi, domy modlitwy czy cmentarze, jak również miejsca użyteczności publicznej, warsztaty i sklepy. Jednak mimo tego, że część z tych miejsc uległa przekształceniu lub zniknęła z przestrzeni miasta na dobre, w miejskim krajobrazie nadal „obecnych” jest wiele śladów przypominających o dawnych sąsiadach.

Wykład poświęcony historii rzeszowskich Żydów wygłosiła Pani Marta Wójcik, kierowniczka Muzeum Uniwersytetu Rzeszowskiego, współpracująca z Zakładem Historii i Kultury Żydów Instytutu Historii UR.

Zorganizowany w piątek wykład był drugim z cyklu przygotowanych przez Fundację Inwencja w ramach projektu „Mój Rzeszów. Nasz Rzeszów” spotkaniem, mającym na celu przybliżanie społeczności Rzeszowa historii jego dawnych żydowskich mieszkańców.

Kolejny wykład zaplanowany jest 5 stycznia 2024 r.

Organizator: Fundacja Inwencja
Partnerzy: Miasto Rzeszów, Urban Lab, Archiwum Państwowe w Rzeszowie, Stowarzyszenie Rajsze.

Fot. Filip Łagowski
Fot. Filip Łagowski
 UP